Natura kart odwróconych

Kiedy poznajemy symbolikę kart, na początku koncentrujemy się na wymowie ich w pozycji prostej, a dopiero później, zapoznajemy się z ich „odwrotną” stroną.  Co tak naprawdę oznacza ta druga strona? Cień karty pokazuje nam minusy jakie idą za plusami.. a karta odwrócona? Czym jest i jakie jest jej zadanie? Doszłam do wniosku, że karty odwrócone dla każdego tarocisty mogą pełnić specyficzną rolę. I nie chodzi tu przede wszystkim od odczytanie znaczenia takiej karty, ale przede wszystkim o jej  rolę w rozkładzie.
Jakie mogą być funkcje kart odwróconych?
Może pokazywać nam zablokowaną energię i należy szukać sposobu na jej odblokowanie
Może ukazywać, głębsze przyczyny ukryte gdzieś w nas :  lęki, ograniczenia, brak aktywności, kompleksy.
Może również chcieć zwrócić na siebie uwagę, bo na takie karty rzucamy okiem w pierwszej kolejności.

Czy karty odwrócone są potrzebne?
Osobiście nie odwracam kart, ponieważ w wyniku doświadczeń i pracy z moimi kartami łatwiej było mi czytać karty jak historię opowiadaną przez bohatera, bez konieczności odwracania książki do góry nogami w momencie ujawnienia problemu.  Przypuścimy, że historia toczy się „gładko” i w pewnym momencie pojawia się problem, w tym miejscu zatrzymuję się i analizuję karty np.: 3 puchary i obok 5 pucharów.. to zwykle informacja, że czeka nas delikatnie mówiąc, rozczarowanie, gdybym rozkładała karty również odwrócone, mogłaby pojawić się odwrócona 3 pucharów. Co prawda, nie jest to zawsze takie oczywiste, ani proste, ale bez intuicji i zrozumienia mechanizmów w całej historii nie zrobimy dobrego odczytu. Dlatego tak często mówi się o dobrym samopoczuciu osoby rozkładającej karty i otwartości osoby, dla której ten odczyt robimy.
W takim razie, czy karty odwrócone są potrzebne i kiedy? Bywają przydatne, szczególnie wtedy, gdy nie czujemy wystarczająco silnego kontaktu z osobą, której stawiamy karty, gdy rozkładamy tarota osobom nieobecnym tzn. na odległość, gdy chcemy znaleźć leżąco głęboko przyczynę pojawiających się trudności. Możemy  wtedy mieć pewność, że zinterpretujemy karty z większą dokładnością. Można przeznaczyć jedną talię, którą będziemy robić rozkłady z kartami odwróconymi.  Potwierdzenie trafności w interpretacji ułatwi nam zapamiętanie sensu karty odwróconej.

Jakie znaczenie przyjmuje karta odwrócona?
Bardzo często zdarza się, że na początku przyjmujemy przeciwne znaczenie karty od tej leżącej w pozycji prostej. Wielu autorów  książek o tarocie, podaje swoje  interpretacje, często różnią się od siebie, a może tylko pozornie są inne? Wszystko zależy od tego jak my postrzegamy problem.  
Jak w takim razie, poznać znaczenie karty w pozycji odwrotnej?  Na początek najlepiej, potraktować kartę odwróconą, jako dzwonek ostrzegawczy. Czyli widząc kartę odwróconą, możemy mówić o jej cechach i przesłaniu w pozycji prostej i przejść do jej negatywnych skutków, gdy problem ten pozostawimy samemu sobie. Trzeba również odpowiedzieć sobie, kiedy w ogóle pojawia się problem? Odpowiedź jest prosta – wtedy gdy nie ma równowagi, czyli albo jest czegoś za dużo, albo za mało. Problemów zatem jest zawsze pełno. Nasze życie to ciągłe dążenie do osiągnięcia stanu równowagi. 

Arkana małe mają numerację od 1 do 10, czyli energię rosnącą, przy czym każda z piątek wnosi ruch, który wywołuje zamieszanie, po to by do danej sytuacji wpuścić „świeże powietrze”.  To one najczęściej pokazują zwrot wydarzeń.  Jeśli chcemy korzystać z odwróconych kart, musimy zdać sobie sprawę, że co za dużo to nie zdrowo. Z pewnością dużo kojarzy się z 10-kami w arkanach małych, ale to nie wszystko, za dużo może być również niezadowolenia, izolacji, bezczynności, kalkulacji i, analizowania itp. Na to również trzeba zwrócić uwagę.
Inaczej wygląda sytuacja z odwróconymi kartami Arkan Wielkich. Być może jest troszkę prościej, ponieważ Arkana Wielkie są efektem tego, co zostało ukazane nam w arkanach małych.  

Dajmy na to, że jest ktoś, kto bardzo pragnie stworzyć związek, a jego historię opowiadają następujące karty:
Diabeł, As pucharów, odwrócona Sprawiedliwość, Pustelnik
Osoba, która obsesyjnie pragnie miłości za cenę swojej wolności, godząc się na wszelką niesprawiedliwość, w rezultacie czego jest wykorzystywana, a efektem tego jest i tak samotność. Co takiego mówi nam odwrócona Sprawiedliwość? Wskazuje nam głęboki problem, polegający na realizacji w związku, w którym prawa są nie równe i nigdy nie będą równe.  Tworzeniu związku na zasadzie trójkąta , mającego tylko i wyłącznie podłoże fizyczne. Osoba ma problem z rozróżnianiem tego, co jest dla niej dobre, a co nie, co jest prawdą, a co fałszem. Nie potrafi realnie ocenić sytuacji, ani podjąć decyzji o odejściu. To ona zostaje porzucona. 
A co by było, gdyby w życiu tej osoby, odwrócić kartę Sprawiedliwości . 

Diabeł, As pucharów, Sprawiedliwość, Pustelnik
Sytuacja przedstawia się całkiem inaczej: Obsesyjne pragnienie miłości, wciąga ją w toksyczny związek, jednak po rozpoznaniu całej sytuacji,  w jakiej się znalazła, potrafi wyciągnąć dla siebie wnioski i rezygnuje z takiego związku, na rzecz poszukiwania, kogoś,  z kim będzie mogła stworzyć związek na zasadzie partnerskiej. Korzystając ze wcześniejszego doświadczenia, jest w stanie podejmować mądre decyzje, nawet jeśli trzeba odpowiedniego partnera „ze świecą” szukać. Tarot podpowiada, gdzie i jak szukać. Ta interpretacja dotyka tylko powierzchni . Głębsza analiza pozwala na przeprowadzenie taroterapii. 

Wyciągając wnioski, karty odwrócone zwracają nam uwagę, na problem, który komplikuje nasze życie. W niektórych przypadkach warto pokusić się o rozkład z kartami odwróconymi, by głęboko wniknąć w naszą istotę.

Etykiety: