Jak odczytywać Arkana wielkie, małe i karty dworskie w rozkładzie

Zastanówmy się jakie role pełnią Arkana Wielkie, Arkana Małe i Karty Dworskie w rozkładzie.Talia składa się z Arkanów Wielkich, Małych, kart dworskich. Ma to jakiś cel. Spróbuję to w przystępny sposób omówić.
Arkana Wielkie
Mówimy, że Arkana Wielkie to stacje przez ,które podąża Głupiec. Ale czy te informacje są dla was przydatne w czasie interpretacji kart?  Osobiście uznaję Arkana W  jako poziom osiągniętej świadomości człowieka - kiedy rozkład dotyczy rozwoju wewnętrznego.  Ale jaką funkcję pełnią w rozkładzie?  Życie pisze historię.
Wielkie Arkana to tytuł, temat historii, powieści lub akcji.  Każdy twórca szuka odpowiedniego tematu dla swojej historii, tak samo i tarot, nadaje im obrazowy tytuł, właśnie poprzez Arkana Wielkie.  Autor pisząc książkę dzieli fabułę na rozdziały i te rozdziały będą symbolizowały Arkana Wielkie. 

Dla przykładu treść zawarta w części od autora –tematem jest Mag . Nie wiem czy pamiętacie film” Podróż za jeden uśmiech” – tematem akcji jest Głupiec. Czy dajmy na to „Rozmowy w toku” ,  tematem akcji jest  Koło Fortuny.  Tajemnice XX wieku – tematem głównym jest Pustelnik.
A teraz spójrz na swoje życie. Kiedy na świat wydajesz dziecko – tematem akcji jest Cesarzowa.  Kiedy rozpoczynałaś swoje życie na własną rękę, tematem był Rydwan. 

Dzięki rozpoznaniu roli Wielkiego Arkanu dowiesz się, co ważnego chcą przekazać Ci karty w czasie rozkładu. O czym jest ta historia. Przecież najczęściej pytasz o przyszłość, o której zbyt wiele możesz nie wiedzieć. WA w rozkładzie będzie sygnalizował temat. Jeśli w rozkładzie pojawi się więcej arkan wielkich, to sygnał, że pytający staje przed ważnymi wydarzeniami w swoim życiu. Osiąga nową świadomość, doświadczenie.

Arkana Małe
Arkana Małe od Asów do 10-tek ukazują sceny z powieści, życia, opisują fabułę. Ukazują, co ,jak się dzieje, gdzie i kiedy.  Tu dochodzimy do szczegółowych treści. Spróbuj w ramach ćwiczeń rozłożyć  arkana małe w formie „komiksu”, czyli jedna karta za drugą i odczytaj akcję jaka dzieje się na pięciu kolejnych kartach.
Zróbmy ćwiczenie :) 


Temat historii:  Kochankowie VI
Fabuła :  5 monet, 7 pucharów, 8 pucharów, 9 mieczy, 4 pucharów
Patrz kolejno na każdą kartę i mów, co widzisz, najprościej jak się da:
5 monet  strata, kryzys
7 pucharów wyobraźnia, iluzja
8 pucharów szukanie głębszego sensu,
9 mieczy nocne koszmary, poczucie winy  
4 pucharów -  rozczarowanie, smutek

Jak to teraz odczytać? 
Kiepskie samopoczucie w związku jest wynikiem naszych wielkich oczekiwań wobec partnera Nie czujemy zadowolenia w relacji, przez to wewnętrznie oddalamy się , mając świadomość, że nie jest to żadną drogą wyjścia. Stajemy się kapryśni, nieznośni. Jesteśmy zamknięci na miłość lub przyjaźń.
W tym rozkładzie pojawiły się karty pucharów (odczuć, emocji) oraz karta mieczy (negatywnych myśli) i jedna karta monet. To sygnał, że akcja toczy się we wnętrzu człowieka.

A co Ty widzisz ? Napisz swój komentarz koniecznie, jeśli chcesz coś praktycznego wynieść z tej podpowiedzi.

Karty Dworskie
Oj sprawiają wiele kłopotu. Ale najważniejsze, to odpowiedzieć sobie, po co one są i kim są te figury?
Mamy temat historii -Wielkie Arkana . Akcję i fabułę - Małe Arkana. Potrzebujemy jeszcze bohaterów.
Kim jest ów bohater lub bohaterka wyżej przedstawionej sceny? O tym powiedzą nam karty dworskie. Mamy po cztery osoby w czterech żywiołach.  Jaka jest ich rola? Czy symbolizują konkretne osoby, czy sytuacje?  Wyobraź sobie, że reżyserujesz film i potrzebujesz do niego odpowiednich aktorów. Masz przed sobą  szesnaście osób w różnym wieku, doświadczeniu, charakterze, wyglądzie i różnymi zdolnościami etc. Do roli amanta wybierzesz kogoś zupełnie innego niż do roli gangstera. Ale nie znaczy to, że w twoim filmie nie może być sceny,  kiedy gangster zrywa ze swoim stylem życia pod wpływem silnego uczucia.  Rolą kart dworskich jest zobrazowanie charakteru bohatera, ukazanie jego zachowania w konkretnej sytuacji.  Przypomnę serial "Prosto w serce".  Rola pierwszoplanowa, kobieca _ Monika. Na początku gra pazia, by na sam koniec wcielić się w rolę Królowej. Mam nadzieję, że już wiecie czemu służą  karty dworskie?

A co jeśli karta dworska pojawi się w waszym rozkładzie na pozycji opisującej sytuację? . Przypomnijcie sobie lekcje języka polskiego  i pojęcie dulszczyzny , które powstało na podstawie cech osobowości tytułowej bohaterki pani Dulskiej. Dulszczyzną można opisać sytuację, w której ktoś ma podwójną moralność, czyli obłudę i fałsz. Tak samo nasze karty dworskie będą obrazować różne sytuacje w której ktoś  np.: kieruje się wyższym dobrem , a ktoś inny będzie zawzięcie walczył do upadłego, nie przebierając w środkach. Takie sytuacje mogą przedstawiać postacie dworskie.

Na zakończenie ćwiczenie:) Opowiedzcie historię z tego rozkładu.

Krótki rozkład

Etykiety: , , ,