Pustelnik, Eremita. Podążając własną ścieżką

Z dystansu, wszystkie sprawy, które Cię dotyczą zmieniają swój wymiar i jakość. W chwili wyciszenia jesteś w stanie spojrzeć na wszystko co Ciebie dotyczy z innej perspektywy. Oczyść swój umysł i poznaj prawdę o samym sobie..


EREMITA
Przedstawia potrzebę zatrzymania się, zajrzenia w głąb siebie, usłyszenia swoich prawdziwych potrzeb. To moment rezygnacji z niektórych czynności, aby odpocząć i przemyśleć najistotniejsze dla naszego życia decyzje. Jest wyzwaniem dla tych, których pochłania świat zewnętrzny. Kiedy codziennie realizujemy wiele zadań, zapominamy o kimś, komu winni jesteśmy najwięcej uwagi – o nas samych. Bardzo często przypominamy sobie dopiero wtedy, kiedy nieoczekiwanie czegoś zabraknie w naszym życiu. Wtedy jesteśmy skłonni do refleksji.
Ta karta odnosi się również do naszej przeszłości, o tym czego doświadczyliśmy i w jaki sposób z tego doświadczenia później korzystamy. 

Jak przybliżyć Wam tę kartę? 
Najbardziej obrazowo będzie, gdy posłużę się powiedzeniem, które każdy doskonale zna. „ ja w Twoim wieku…”, „ gdyby można było cofnąć czas..”  Prawda, że takie słowa najczęściej wypowiadamy, kiedy jesteśmy w pełni świadomi konsekwencji naszych decyzji, gdyż po prostu już to przeżyliśmy..?
On poszukuje prawdy, zastanawia się i pragnie poznać przyczyny wielu sytuacji.
Bardzo często opisuje się go jako kogoś, kto jest przewodnikiem dla innych. Czy dziś młodzi ludzie korzystają z wiedzy i doświadczenia osób dojrzałych? Nie. Każdy z nas musi doświadczyć czegoś innego i dzięki doświadczeniu, może poszukiwać własnej ścieżki.

To karta która również odnosi się do życia wewnętrznego, do osiągania wewnętrznego oświecenia. Wgląd wewnątrz siebie, może odbywać się w ciszy, a nawet czasowej izolacji, stąd bardzo często Pustelnik kojarzony jest z samotnością, izolacją czy zamykaniem się w sobie. 
Ten arkan przypomina nam o ograniczeniu człowieka przez czas, a może upływający czas. Często ukazany jest jako starzec wędrujący o zmierzchu. 
Czy kojarzy Wam się ta karta z powiedzeniem o zmierzchu życia..?
Szczególnie kiedy poprzedzają ja pełne dynamizmu karty Rydwan i Moc. Pustelnik prezentuje się jako zmęczony życiem i doświadczeniami człowiek. Stąd też może oznaczać osoby dojrzałe, na emeryturze lub rencie, kogoś zmęczonego doświadczeniami, kogoś poszukującego czegoś innego niż to, czego dotychczas doznawał.. Troszkę taki dziwak. Niedzisiejszy. Powiemy – starej daty…

Symbol refleksji nad życiem, podsumowania, także okres oczyszczania ze zbędnych rzeczy, przestarzałych poglądów lub nawyków. Czas rozliczenia się przede wszystkim z samym sobą. To moment przemyślenia swojej dalszej drogi, ustalenie priorytetów, w których uwzględnimy nie tylko to by mieć, ale też aby być.

Z dystansu, wszystkie sprawy, które Cię dotyczą zmieniają swój wymiar i jakość. W chwili wyciszenia jesteś w stanie spojrzeć na wszystko co Ciebie dotyczy z innej perspektywy. Oczyść swój umysł i poznaj prawdę o samym sobie..


Etykiety: