Jak nauczyć się kart dworskich ?

Z pewnością nie jeden raz miałaś problem z interpretacją karty dworskiej , która pojawiła się w Twoim rozkładzie. Zastanawiałaś się z pewnością jak ją interpretować. Jako siebie samą, osobę z Twojego otoczenia, czy jako wydarzenie?
Odpowiedź jest jedna.
Wszystkie trzy opcje są trafne. A która z nich jest przewodnią, podpowiada intuicja.
Dziś chcę Ci zaproponować kilka sposobów jak nauczyć się kart dworskich. Zobacz co o nich powinnaś wiedzieć. Zaczynamy !

1) Dwory, a żywioły i cechy charakteru
Zapoznaj się z dworami pod względem żywiołów, którym rządzą. Sporządź sobie listę cech jakie możesz spotkać u osób określanych danym żywiołem. Możesz posłużyć się wpisem, który znajdziesz na blogu.
Cechy charakteru wg żywiołów 

2) Hierarchia w kartach dworskich i ich rola w talii
Karty dworskie to 16 kart osobowych, którymi wzbogacona jest talia kart tarota. Każda historia ma swojego chociażby jednego bohatera. Aby zrozumieć rolę każdego z nich, postaraj się poznać najpierw rolę paziów, rycerzy, królowych i królów. Następnym krokiem będzie przypisanie im cech żywiołu, które wcześniej poznałaś/łeś.
Wyłóż ze swojej talii karty paziów/giermków. Przyjrzyj się im w jakiej są pozycji, jak są ubrani, w jakim są otoczeniu, jak reagujesz gdy widzisz każdego z nich? Zapisz swoje uwagi.
Rola paziów w kartach 
Giermkowie przynoszą:

Oznaczają zazwyczaj osoby młode, dzieci lub kogoś kto jest początkującym w jakiejś dziedzinie.
Paziom przypisany jest ogólnie żywioł ziemi - zaspokajanie podstawowych potrzeb.
Dokończ zdania: Paź to
okazja na......
przynosi wiadomości dotyczące.........
uczy się..
otwiera nowe możliwości w.......
oferta......
wykazuje się w..........
szansa na....

Rola rycerzy w kartach
Rycerze jako

Oznaczają zazwyczaj osoby młode, energiczne poniżej 30 roku życia.
Dokończ zdania: Rycerz
motywuje do/go....
poszukuje...
zdobywa przez...
wytwarza sytuacje...
wykonuje zadanie z...
działa....
zmiany jakie inicjuje są....
Rola królowych w kartach
Królowe to przede wszystkim twórczy aspekt życia, płodność, relacje z ludźmi, opieka, emocje, miłość, zmienność, przyjemności, piękno, wrażliwość, troska, radość gdyż ich głównym żywiołem jest Woda.
One przede wszystkim

To żeński aspekt w każdym z nas. Symbolizują ważne kobiety w naszym życiu. Określają kobiety doświadczone.

Dokończ zdania: Królowa
tworzy relacje......
samodzielna w........
doświadczenie zdobyła dzięki......
wprowadza w życie innych.........
cieszy ją........
daje........
dba o.......
troszczy się o.....
kocha........
Rola królów w kartach
Królowie to przede wszystkim niezależność, logika, rozsądek, ideologia, racjonalizm gdyż ich głównym żywiołem jest powietrze. Królowie wyrażają siebie poprzez dwór w jakim panują. Ich rolą jest 

Oznaczają męski aspekt w każdym z nas.. Określają dojrzałych mężczyzn.

Dokończ zdania Król
odpowiedzialny za..
decyduje o...
niezależny w...
realizuje się...
wyraża siebie ....
osiągnął.........
jego siła to......
ma wpływ na.......
autorytet zdobyty dzięki.....

3) Poznaj każdy dwór
Teraz gdy już wiesz, jaką funkcję/ rolę pełnią ludzie dworów, wyjmij z talii karty dworskie i ułóż je kolorami od Pazia do Króla. Popatrz na nich jak na zdjęcia ludzi, których spotkał Twój znajomy podczas wyprawy dookoła świata. Przyjrzyj się jak odnoszą się do siebie. Jak są ubrani. Jakie tło jest na Twoich kartach i z czym Ci się kojarzy ? Jakie masz odczucia. Kto z nich podoba ci się najbardziej? A kto wzbudza niechęć?

DWÓR BUŁAW - GOLDEN TAROT
Zauważcie, na moich kartach tło pazia i rycerza jest bardzo podobne, tak samo na kartach królowej i króla tła zlewają się w jedną całość. Tło to idee.

DWÓR PUCHARÓW - GOLDEN TAROT
W tym dworze Królowa zwrócona jest do Rycerza. Król zasiada lekko bokiem do Królowej, dryfując na betonowym podeście, odpływa.. ;) Samo życie;)

DWÓR MIECZY - GOLDEN TAROT
W tym dworze znajdziemy największego wojownika nie daj boże fanatyka -rycerza mieczy. On jedyny nie ma na karcie koloru różowego, który odpowiada za bądź co bądź miłość. Ten dwór przypomina, że rozsądek w miłości okazuje się być konieczny. Jak również zwraca uwagę, że każdą prawdę należy wypowiadać kierując się dobrem.

DWÓR PENTAKLI - GOLDEN TAROT
W tym dworze widać koncentrację na czymś konkretnym. Wzrok postaci skierowany jest na pentakle, które oznaczają pięć ludzkich zmysłów. Tu nie ma miejsca na fantazję, teorie czy efekciarstwo. Tu liczy się rzetelność i wymierne efekty oraz zaspokojenie potrzeby bezpieczeństwa.

4) Jak zapamiętać karty dworskie - ćwiczenie
Paziowie - utwórz krótką wiadomość od każdego z nich.
Rycerze - wejdź w rolę każdego z nich i napisz dwa zdania, które powiesz po powrocie z wycieczki swojej rodzinie.
Królowe - stań się na chwilę każdą z nich i napisz zaproszenie na spotkanie, które wysłałabyś do znajomych na Facebooku.
Królowie - stań się jednym z nich i przygotuj odpowiedź swoim pracownikom dotyczącą podwyżki. Zwróć uwagę na sposób uzasadniania odpowiedzi.
Oczywiście chętnych zapraszam do zamieszczenia jednej z prac w komentarzach:)

5) O czym informuje na karta dworska w rozkładzie.

Rozkład 3 karty
To najpopularniejszy rozkład jaki poleca się osobom początkującym. Trzy karty jako przeszłość, teraźniejszość, przyszłość.
Przeszłość a właściwie - jaka energia i jakie wydarzenia z przeszłości mają jeszcze wpływ na Ciebie. Jak to co się wydarzyło oddziałuje na Ciebie - pomaga, czy hamuje?
Teraźniejszość- a konkretniej - co się dzieje teraz u Ciebie? Jaki stoją przed Tobą wyzwania, jakie szanse?
Przyszłość - odpowie na pytanie - jaki rezultat osiągniesz, na co liczysz, w jakim kierunku zmierzają sprawy.

Ok. Mamy rozkład, mamy pytanie, i mamy odpowiedź. Mamy też kartę dworską w rozkładzie. I co z nią zrobimy? Jak ją zinterpretować? Do czego ją przypiąć? Na te pytania chcę wam odpowiedzieć w nagraniu video. Ale zanim będziecie mogli wysłuchać mojej interpretacji, spróbujcie spojrzeć nieco szerzej na te karty.

 Odpowiedzcie sobie na pytania:

- jakie elementy łączą ze sobą karty np: królową i 2 mieczy - woda, białe suknie, siedząca postawa
- jakie elementy łączą 2 mieczy i 7 mieczy np: wyraźna linia oddzielająca osobę od reszty tła
- jakimi elementami się różnią karty np królowa i 7 mieczy kolorem tła, pozycją postaci, przedmiotami trzymanymi w rękach
Jakie informacje wyciągacie z tych porównań? 

Teraz zastanów się jaką pozycję w rozkładzie zajmuje karta dworska. Nasza leży na pozycji przeszłości - co ma wpływ z przeszłości na Ciebie na chwilę obecną? Czy ten wpływ jest wspierający, czy raczej hamujący? Zobacz też gdzie wszystko się rozgrywa. Między jakimi żywiołami? 

Przenieś się do chwili obecnej, ale pozostań pod wpływem karty dworskiej. Jakie stoją wyzwania przed Królową Pucharów? Przyjrzyj się uważnie dwójce mieczy. Co oznacza liczba dwa? Dlaczego kobieta siedzi tyłem do morza i dlaczego ma zawiązane oczy? Czy miecze, które trzyma nie wydają się być zbyt wielkie i ciężkie? Co chce nimi zablokować i w jakim celu?  Jak czujesz się w takiej sytuacji?

Teraz przejdź do ostatniej karty i zobacz w jakim kierunku zmierzają sprawy? Czy widzisz ruch na karcie? Co oznacza liczba 7? Czy kierunek jest zadowalający? Czy Królowa i kobieta na 2 mieczy widzą zachowanie mężczyzny na karcie? Jeśli nie to z jakiego powodu nie widzą? Na co liczą? Co mogą osiągnąć?

Królowa to główna bohaterka tego rozkładu, pozostałe karty pokazują sposób działania w konkretnej sytuacji i ich efekty.

Mam nadzieję, że wkrótce pojawią się nowe nagrania video. Specjalnie dla Was nauka łączenia kart w rozkładzie. Sądzę, że wskazówki będą pomocne. 
Zaproponowałam tylko kilka z nich. Możliwości poznawania kart są różnorodne i nie byłam w stanie wszystkich wam zaprezentować.


Uzupełnij  informacje i przeczytaj Tarot dla początkujących

Etykiety: ,