Barwy w tarocie

Karty bez ramek? Dokładnie tak. Wczorajszy dzień zaowocował taką oto zmianą formy moich kart.
Miałam okazję raz jeszcze przyjrzeć się detalom na każdej karcie. Po usunięciu obramowań karty zaczęły emanować pełniejszymi barwami. Popatrz na swoją trójkę mieczy i na moją. Czy widzisz różnicę? Czy jest coś co widzisz wyraźniej?
Ja widzę. To są barwy. 
Zwykle skupiamy się na nazwie karty, symbolach, ludziach. A barwy? Czy zauważasz różne odcienie? Czy mają one dla Ciebie jakieś istotne znaczenie?
Barwy na moich taliach zainspirowały mnie do tego wpisu.

Dziś słów kilka na temat barw, kolorów na kartach tarota.

Zauważyłam, że moja talia podzielona jest na dwie grupy kolorów. Cześć kart to kolory chłodne relaksujące, a druga to karty ciepłe, pobudzające. Jest też niewielka grupka kart w kolorach ponurych wg mnie to barwy przytłaczające.
Pokażę Ci kolory, które z pewnością i w Tobie obudzą nadzieję oraz zadowolenie.

Są to karty na których dominują dwa kolory zielony i żółty.

Czy przyglądasz się swoim kartom, w jakich są barwach? Pewnie tak samo często jak ja.
Zapraszam Cię do przeczytania dalszej części.
Symbolika kolorów jest bardzo bogata. Analizując je dowiesz się, że nie zostały umieszczone przypadkowo. 
Zielony to symbol płodnej natury, ziemi, praktyczności, rozwoju. Ciemna zieleń symbolizuje stabilność i zamożność. Jasna zieleń to regeneracja i odnowienie, a także początek rozwoju. 
Żółty kolor Słońca. Symbol energii, ciepła i radości. Oczekiwania i optymizmu. Reprezentuje mądrość, rozsądek oraz wiedzę.  
Po co Ci tym zawracam głowę? Rozpoznanie znaczeń barw na kartach, umożliwia zrozumienie sytuacji przedstawionej na kartach. 
Uzupełniające barwy to:
Niebieski uosabiający społeczną naturę,czasami altruizm, a także element wyobraźni. Na przedstawionych przeze mnie kartach niebieski jest również symbolem odpowiedzialności.
Pojawia się czerwień kolor władzy, działania a także pasji i miłości. Fiolet to kolor dostojny i zazwyczaj symbolizuje wysoką pozycję oraz bogactwo również wewnętrzne. Brąz jest wyrazem wszystkiego co użyteczne, niezawodne. Symbolizuje materię  oraz spraw codzienne.
Warto zwracać uwagę na dominujące barwy  na kartach. Są pierwszym bodźcem dla naszej intuicji.

Kolejne dominujące kolory  to odcienie niebieskiego i żółtego

Kolor niebieski w kartach mieczy to barwa umysłu kreatywnego o dużej wyobraźni oraz intuicji. Możemy tu wyodrębnić kilka odcieni. Błękit to umysł zrelaksowany, skoncentrowany.Jasny niebieski - umysł ożywiony. Intensywny odcień to intensywna praca umysłu. Żółty wzmacnia rozsądek, logikę i mądrość.  
Biały w tym przypadku to symbol klarowności i prawdy. Elementy szarego i brązowego nawiązują do praktycznego korzystania z umysłu. Wskazuje na  praktyczny umysł.
Jeśli na karcie dominują dwa kolory warto poszukać powiązań między nimi. 

Kolory ciepłe intensywne czerwień i pomarańcz

Czerwony kojarzy mi się przede wszystkim z władzą, odwagą, aktywnością, rządzą. Nawiązuje też do pasji, miłości i zmysłowości.
Pomarańcz to barwa entuzjazmu, kreatywności, wigoru, lekkości a nawet zabawy i rozrywki.
Uzupełniająca barwa żółta dodaje kartom jeszcze więcej energii i jasności oraz prezentuje poczucie szczęścia. Biały nawiązuje do szlachetności. Zielony regeneracji i płodności. Czarny  podkreśla powagę i autorytet. 

Kolor dominujący chłodny niebieski oraz srebrny

Ten kolor pojawił się już na kartach jako symbol umysłu. Dominujący niebieski w połączeniu z kolorem srebrnym nawiązuje do takich cech jak przenikliwość, romantyzm i emocjonalność. Kolor przypisany intuicji i artyzmowi. 
Uzupełniające kolory to biały wnoszący prostotę i spokój. Różowy wnoszący ciepło delikatność i wrażliwość. Złoty szlachetność i trwałość. Zielony wnoszący harmonię i kontakt z naturą. Czerwień jako zaangażowanie lub silne przeżycia.

Barwy mają również negatywny wydźwięk. 
Czerwony może podkreślać agresję i walkę
Żółty może symbolizować zdradzę i kłamstwo
Fiolet próżność i ekstrawagancję
Szary bierność i znudzenie
Brązowy materializm i przyziemność
Czarny depresję, brak energii, żałobę
Niebieski  oderwanie od rzeczywistości
Biały naiwność
Różowy niedojrzałość
Zielony  niestabilność

Kiedy następnym razem sięgniesz po swoją talię. Przyjrzyj się jakie barwy są dominujące i które są uzupełnieniem. Możliwe, że dzięki temu, uzyskasz głębsze zrozumienie i dostrzeżesz  różnice między kartami. 

Etykiety: ,